Dvojí tvář islámu

Islám jako náboženství míru? Islám jako ideologie?  Co stojí za jeho bezpříkladnou úspěšností? Překonal už léta dospívání, má šanci na modernizaci? Mnoho otázek, pokusíme se alespoň o úplný základ.  

V každém případě je islám náboženstvím naprosto výjimečným. Na rozdíl od ostatních, ať už monoteistických či polyteistických, okolo islámu se musí chodit po špičkách. Jeho přívrženci se vyznačují velkou nedůtklivostí, která může být pro objekt jejich nevole smrtelná. Leckdy stačí jen se lehce, třeba nevhodným žertem, dotknout jejich náboženského cítění. To pak může propuknout v bezhlavé vraždění bez výběru. Tím se nám vtírá představa další tváře islámu - jako duševní choroby.

Ale nepřidávejme další tváře. Vždyť i starořímský bůh Janus si musel vystačit se dvěma.

Náboženská stránka

O náboženské stránce islámu se napsalo mnoho emotivního, laického i odborného. Znalci vám mohou vyprávět dlouhé hodiny o úžasné pestrosti tohoto náboženství, o jeho modernosti a řadě dalších výhod. Jedna z nich je nepochybná: jiná monoteistická náboženství nejsou zdaleka tak odolná vůči odpadlictví. Naše civilizace získala velký náskok do značné míry díky opoře v náboženství. Nakonec i, pro někoho možná paradoxně, dokonce katolická odnož křesťanství udělala mnoho pro vědu. Neoperujte upáleným Giordanem Brunem. Ten nebyl potrestán za svůj kosmologický názor, ale za prohřešky ve věci teologické. Velkým přínosem byl rozvoj logického kritického myšlení. V náboženských sporech se vyvinula technika diskuse, zvaná scholastika. Její metody byly tak důkladné a precizní, že si o nich dnešní diskutéři mohou nechat zdát.

Slabinou je to, že civilizace vzniklá na bázi židovství a křesťanství je velice závislá právě na těchto kořenech a jestliže se od nich odpojí, její síla valem uvadá. Islám je naopak proti odpadlictví pojištěn tak silně, že mu podobná ztráta kořenů vůbec nehrozí.

Politická stránka

Objevila se řada knih o politické stránce islámu. Jedním z pohledů je zkoumat způsob, jak islám zasahuje do života svých věřících po stránkách, která jsme zvykli svěřovat státu. To znamená především soudnictví, finančnictví, školství a podobně.
Politika je chápána jako aktivita směřující k vyvážní zájmů různých společenských entit. Uvnitř státu jde o různé zájmové skupiny, v globálním měřítku jde o vztahy mezi státy.

Uvnitř islámské komunity jde samozřejmě o vztahy mezi muži a ženami, ale také mezi dlužníky a věřiteli, učiteli a žáky, popřípadě jejich rodiči, ad… Vlastně bychom měli přidat i dvě velké skupiny, která pojí upřímné a hluboké nepřátelství, jdoucí až do krve - sunnity a šíity. Nás ale zajímá hlavně vztah muslimů vůči nemuslimům.

Islám rozděluje svět na Dar al-Harb, tedy území války či chaosu a Dar al-Islam, tedy území, kde vládne islám. Dar al-Harb je svět neustálých třenic a bojů, zatímco v Dar al-islam panuje klid a mír.

Pokud se ve vás ozývá hlas pochybnosti ohledně oné harmonie v Dar al-islam, tak ho okřikněte a vysvětlete mu, že rozdíl mezi sunnity a šíity je zcela zanedbatelný proti rozdílu mezi věřícími a káfiry, tedy těmi, kteří nevěří, že Mohamed je jediným věrohodným poslem zvěstujícím lidem boží vůli, nebo dokonce snad nevěří v Boha vůbec.

Tím už jsme se dostali do oblasti politiky mezinárodní, neboť oba “Dary” jsou vlastně dva státy nesmiřitelné jako oheň a voda. Ke škodě světa, kde nevládne islám, je třeba říci že je značně roztříštěný, daleko více než zmíněné rozdělení říše islámu na větev šíitskou a sunnitskou.

Káfiři celého světa, spojte se!

Parafráze hesla dávno zdiskreditovaného se zdá být jedinou rozumnou možností dalšího vývoje. Je třeba si uvědomit, že se jedná o střet dvou světů, v rámci kterého jsou rozpory mezi jednotlivými státy celkem podřadné. Zatímco politika mezi oficiálně chápanými státy se může jevit do jisté míry jako zábavná hra, politika vůči islámskému světu rozhodně zábavou nebude. Spíš přijde ke slovu to churchilovské:

 

“Krev, pot a slzy”.

 

Autor: Karel Kužel | neděle 24.2.2019 21:09 | karma článku: 24,38 | přečteno: 748x
  • Další články autora

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29 | Přečteno: 518x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Bůh experimentátor

Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?

14.1.2024 v 17:52 | Karma: 9,06 | Přečteno: 190x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Postraš a panuj

Rozděl a panuj bylo pravidlo, které uplatňovala Římská říše. Připustila sjednocení (vnitřního) nepřítele a padla. Jaké pravidlo platí pro vládu nad světem?

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63 | Přečteno: 542x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

O vojevůdcích se traduje, že promýšlejí budoucí války se zbraněmi dob minulých. Politici jsou závislí na představách generálů, kteří jim vyprávějí o důležitosti mezikontinentálních raket atd.. Jak by to vypadalo doopravdy?

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84 | Přečteno: 811x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Časová subsidiarita

Subsidiarita je pojem, kterým se ráda a často ohání většina představitelů Evropské Unie. Není to jejich vynález, i jiné fungující instituce ji nejen vyznávají, ale dokonce opravdu praktikují.

28.3.2023 v 8:00 | Karma: 10,64 | Přečteno: 310x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 231
  • Celková karma 12,29
  • Průměrná čtenost 982x
https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky