Kdo si ohřívá lázeň fénem

20. 10. 2019 9:00:00
Globální oteplování se vysvětluje způsobem, který má z hlediska termodynamiky vážné slabiny. Zejména oteplování oceánů údajně vlivem skleníkového jevu.

Skleníkový jev využívali odedávna zahradníci, aniž by se starali o jeho podstatu. Funguje to jednoduše a spolehlivě: postaví se jakýsi stan ze skleněných oken. Čiré sklo má tu vlastnost, že dobře propouští viditelné světlo, ale podstatně hůře neviditelné infračervené záření. To je efekt, který známe my brýlatci od táboráků. Oči kryté brýlovými skly vydrží daleko snadněji sálání ohně než bez brýlí.

Světelné záření má také tepelný účinek, dokonce vyšší než neviditelné záření tepelné. Ohřeje vnitřek skleníku, který potom vyzařuje právě dlouhovlnné tepelné záření. Ale to neprojde sklem ven a teplota ve skleníku utěšeně stoupá.

Naše Země má také svůj planetární skleník. Neklepejte si na čelo, samozřejmě nežijeme v obří skleněné kouli. Roli skleněné skořápky tu zastávají takzvané skleníkové plyny. Mezi nejúčinnější patří vodní pára, oxid uhličitý, metan a další. Jejich přítomnost způsobuje, že naše Země nevyzáří teplo přijaté od Slunce zpět do mrazivého vesmíru, ale že si slušnou část nechá pro sebe.

V současné době si získal skleníkový efekt velkou zápornou popularitu - prý toho tepla uchovaného naší planetou je nezdravě mnoho, způsobuje prý celkovou rapidní změnu klimatu. Na vině je údajně hlavně oxid uhličitý a metan. Vzduch se ohřívá a od něj se ohřívají oceány. To prý má za následek tání mořského ledu, krásně dokládané fotkami smutných polárních medvědů odplouvajícími na krách vstříc smrti utopením. Dlužno říci, že ta plavba není jejich tragickým osudem. Podle zoologů není medvídek na kře tragéd, ale spíš vykuk používající kru jako plavidlo, které ho donese na místa, kde by mohl potkat nějaké tuleně k snědku.

A s ohříváním oceánů od teplého vzduchu je to teprve podivné.

Zopakujme si něco z termodynamiky. Podobně jako voda teče z kopce, tak i teplo přechází z teplejšího tělesa na chladnější. Předávání je tím intenzívnější, čím je větší teplotní rozdíl. Pokračuje tak dlouho, dokud se teploty obou těles nevyrovnají.

Potud je vše jasné a jednoduché.

Kdo je těžká váha

Protože teplo je energie, můžeme spočítat, jaké množství energie se mezi tělesy předá. Množství předaného tepla tedy závisí na rozdílu mezi teplotou teplejšího tělesa a výslednou rovnovážnou teplotou. Dále hraje zásadní roli tepelná kapacita tělesa. Ta závisí na tzv. měrné tepelné kapacitě, která udává, kolik tepla se “vejde” do jednoho kilogramu hmoty při nárůstu teploty o jeden stupeň Celsia, popřípadě Kelvina. Celková kapacita je tedy rovna součinu měrné tepelné kapacity a hmotnosti tělesa.

Pokud zvažujeme předávání tepla mezi atmosférou a vodou, pak na čtvereční metr vodního povrchu připadá sloupec vzduchu jdoucí do výše, řekněme, pár desítek kilometrů a o hmotnosti zhruba deset tisíc kilogramů (vypočteno z tlaku vzduchu - jednoho baru). Stejná hmotnost vody, připadající čtverečnímu metru vodního povrchu, činí pouhých deset metrů. Na jednu stranu desítky kilometrů, v opačném směru pouhých deset metrů. Kdo je tu těžká váha, je zcela jasné.

Kdo “pobere” více tepla

Ale tím ta nerovnost nekončí. Představme si myšlenkový experiment: Necháme kilogramem/litrem vody o teplotě 20 °C probublávat kilogram - přibližně metr krychlový - vzduchu zpočátku teplého 50 stupňů. To provozujeme v uzavřeném okruhu tak dlouho, dokud se teploty vody a vzduchu nevyrovnají. Voda přijme tolik tepelné energie, kolik jí vzduch odevzdá. K odhadu výsledné teploty musíme vzít na pomoc tepelnou kapacitu obou médií. Voda má snad nejvyšší měrnou tepelnou kapacitu ze všech látek. Proti vzduchu například čtyřnásobnou. K ohřátí kilogramu (přibližně litru) vody o jeden stupeň je třeba čtyřikrát více tepla než na ohřátí stejné hmotnosti vzduchu.

Počáteční rozdíl teplot byl třicet stupňů. Obě média si jej rozdělí v poměru měrných tepelných kapacit, tedy voda získá jeden díl, zatímco vzduch ztratí čtyři díly. Původní rozdíl třiceti stupňů se rozdělí tak, že voda se ohřeje o jednu pětinu, tedy o šest stupňů, zatímco vzduch se ochladí o čtyři pětiny, tedy o dvacet čtyři stupně.

Výsledná teplota vody i vzduchu bude pouhých 26 stupňů.

Je tedy zřejmé, že ani při dokonalém mísení hodně horký vzduch s teplotou vody mnoho nenadělá.

Ohřívání vody horkým vzduchem

Ohřev vody stykem s teplým vzduchem lze tedy přirovnat ohřívání vody ve vaně fénem. Málokdo to asi zkusil a těžko někdo v tom uspěl.

Jestliže teplota vody v oceánech vzrůstá, je třeba hledat příčinu jinde. Nejspíše v přímém ohřevu vody slunečním zářením. Tento ohřev však na skleníkovém prakticky nezávisí. Závisí pouze na tom, jak je Slunce v daném období aktivní. A tady nám chybí podstatná data. Asi bychom mohli sbírat údaje o intenzitě slunečního záření dopadajícího na Zemi v současné době, ale rozhodně nejsme schopni vyhodnotit takové údaje zpětně.

Autor: Karel Kužel | neděle 20.10.2019 9:00 | karma článku: 42.99 | přečteno: 4248x

Další články blogera

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 469 | Diskuse

Karel Kužel

Bůh experimentátor

Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?

14.1.2024 v 17:52 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 176 | Diskuse

Karel Kužel

Postraš a panuj

Rozděl a panuj bylo pravidlo, které uplatňovala Římská říše. Připustila sjednocení (vnitřního) nepřítele a padla. Jaké pravidlo platí pro vládu nad světem?

11.12.2023 v 21:16 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 535 | Diskuse

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

O vojevůdcích se traduje, že promýšlejí budoucí války se zbraněmi dob minulých. Politici jsou závislí na představách generálů, kteří jim vyprávějí o důležitosti mezikontinentálních raket atd.. Jak by to vypadalo doopravdy?

11.4.2023 v 18:00 | Karma článku: 16.09 | Přečteno: 807 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak to vypadá Mordor ( Rusko ) už nám klepe na dveře ?

Krátká předsváteční úvaha ... Taky vás některé uklidňující zprávy spíš rozruší ? Račte vstoupit .....

28.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 6.40 | Přečteno: 135 |

Michael Laitman

Odhalení tajemství Knihy života

Jeden mudrc kdysi řekl: „Člověk musí získat jak vědomosti, tak moudrost.“ Na otázku, jaký je mezi nimi rozdíl, odpověděl: „Vědomosti se získávají čtením knih, moudrost se získává čtením knihy, kterou jsi ty sám.“

28.3.2024 v 4:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Tadeáš Firla

KSČM a Jan Ámos Komenský

Myslím, že politické, nebo náboženské symboly mají veliký význam a pro některé lidí hodně znamenají. Dnes jsem si všiml dvou. Vedle sebe ve skříňce - logo KSČM a portrét Jana Ámose Komenského. Je to změna mysli, nebo pouhá fraška?

28.3.2024 v 1:25 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 125 | Diskuse

Václav Kunft

Krásná česká královna Viola Těšínská.

O Viole Těšínské je zoufale málo písemných zmínek. Není divu, nebyla příliš významná a manželkou panovníka byla pouze rok. O to víc může pracovat fantazie.

27.3.2024 v 15:05 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 332 | Diskuse
Počet článků 231 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 980

https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...