Dvojí tvář islámu

24. 02. 2019 21:09:21
Islám jako náboženství míru? Islám jako ideologie? Co stojí za jeho bezpříkladnou úspěšností? Překonal už léta dospívání, má šanci na modernizaci? Mnoho otázek, pokusíme se alespoň o úplný základ.

V každém případě je islám náboženstvím naprosto výjimečným. Na rozdíl od ostatních, ať už monoteistických či polyteistických, okolo islámu se musí chodit po špičkách. Jeho přívrženci se vyznačují velkou nedůtklivostí, která může být pro objekt jejich nevole smrtelná. Leckdy stačí jen se lehce, třeba nevhodným žertem, dotknout jejich náboženského cítění. To pak může propuknout v bezhlavé vraždění bez výběru. Tím se nám vtírá představa další tváře islámu - jako duševní choroby.

Ale nepřidávejme další tváře. Vždyť i starořímský bůh Janus si musel vystačit se dvěma.

Náboženská stránka

O náboženské stránce islámu se napsalo mnoho emotivního, laického i odborného. Znalci vám mohou vyprávět dlouhé hodiny o úžasné pestrosti tohoto náboženství, o jeho modernosti a řadě dalších výhod. Jedna z nich je nepochybná: jiná monoteistická náboženství nejsou zdaleka tak odolná vůči odpadlictví. Naše civilizace získala velký náskok do značné míry díky opoře v náboženství. Nakonec i, pro někoho možná paradoxně, dokonce katolická odnož křesťanství udělala mnoho pro vědu. Neoperujte upáleným Giordanem Brunem. Ten nebyl potrestán za svůj kosmologický názor, ale za prohřešky ve věci teologické. Velkým přínosem byl rozvoj logického kritického myšlení. V náboženských sporech se vyvinula technika diskuse, zvaná scholastika. Její metody byly tak důkladné a precizní, že si o nich dnešní diskutéři mohou nechat zdát.

Slabinou je to, že civilizace vzniklá na bázi židovství a křesťanství je velice závislá právě na těchto kořenech a jestliže se od nich odpojí, její síla valem uvadá. Islám je naopak proti odpadlictví pojištěn tak silně, že mu podobná ztráta kořenů vůbec nehrozí.

Politická stránka

Objevila se řada knih o politické stránce islámu. Jedním z pohledů je zkoumat způsob, jak islám zasahuje do života svých věřících po stránkách, která jsme zvykli svěřovat státu. To znamená především soudnictví, finančnictví, školství a podobně.
Politika je chápána jako aktivita směřující k vyvážní zájmů různých společenských entit. Uvnitř státu jde o různé zájmové skupiny, v globálním měřítku jde o vztahy mezi státy.

Uvnitř islámské komunity jde samozřejmě o vztahy mezi muži a ženami, ale také mezi dlužníky a věřiteli, učiteli a žáky, popřípadě jejich rodiči, ad... Vlastně bychom měli přidat i dvě velké skupiny, která pojí upřímné a hluboké nepřátelství, jdoucí až do krve - sunnity a šíity. Nás ale zajímá hlavně vztah muslimů vůči nemuslimům.

Islám rozděluje svět na Dar al-Harb, tedy území války či chaosu a Dar al-Islam, tedy území, kde vládne islám. Dar al-Harb je svět neustálých třenic a bojů, zatímco v Dar al-islam panuje klid a mír.

Pokud se ve vás ozývá hlas pochybnosti ohledně oné harmonie v Dar al-islam, tak ho okřikněte a vysvětlete mu, že rozdíl mezi sunnity a šíity je zcela zanedbatelný proti rozdílu mezi věřícími a káfiry, tedy těmi, kteří nevěří, že Mohamed je jediným věrohodným poslem zvěstujícím lidem boží vůli, nebo dokonce snad nevěří v Boha vůbec.

Tím už jsme se dostali do oblasti politiky mezinárodní, neboť oba “Dary” jsou vlastně dva státy nesmiřitelné jako oheň a voda. Ke škodě světa, kde nevládne islám, je třeba říci že je značně roztříštěný, daleko více než zmíněné rozdělení říše islámu na větev šíitskou a sunnitskou.

Káfiři celého světa, spojte se!

Parafráze hesla dávno zdiskreditovaného se zdá být jedinou rozumnou možností dalšího vývoje. Je třeba si uvědomit, že se jedná o střet dvou světů, v rámci kterého jsou rozpory mezi jednotlivými státy celkem podřadné. Zatímco politika mezi oficiálně chápanými státy se může jevit do jisté míry jako zábavná hra, politika vůči islámskému světu rozhodně zábavou nebude. Spíš přijde ke slovu to churchilovské:

“Krev, pot a slzy”.

Autor: Karel Kužel | neděle 24.2.2019 21:09 | karma článku: 22.64 | přečteno: 588x

Další články blogera

Karel Kužel

Informační válka, její vojáci a jejich munice

Se zhoršováním mezinárodní situace se stále více objevuje termín “Informační válka”. Podle mnohých je to přípravná palba před válkou opravdovou. Jaké střelivo se v ní používá? Jaká taktika a jaká strategie?

15.8.2019 v 15:00 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 191 | Diskuse

Karel Kužel

Název pro gret...ismus

Při toulkách po facebooku jsem narazil na termín “gretenismus”. Na serveru Čeština 2.2 jsem našel vysvětlení: “ideologické, technicky i ekonomicky nepodložené požadavky; podle švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové“

11.8.2019 v 7:00 | Karma článku: 35.46 | Přečteno: 1571 | Diskuse

Karel Kužel

ELITY a elity

Prý je slabinou demokracie, že volby nevyhrávají elity. Ale není elita jako elita. Článek podává zcela laické, až amatérské, zamyšlení nad druhy elit a jejich významem.

11.2.2019 v 7:00 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 533 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Pavla Havlíková

VOX POPULI aneb kam až může zajít satira? Je možné hlásat, že Bůh je homosexuál?

Nevím, proč redaktoři Reflexu podněcují k nenávisti a hanobení křesťanství, zapomínaje že i pro muslimy je Ježíš jeden z proroků. Nedivím se, že západní civilizace jde do „kelu“ (přesněji tam kde záda již mají neslušný název)

14.8.2019 v 20:10 | Karma článku: 8.58 | Přečteno: 118 | Diskuse

Lukas Plachy

Proč už zase modelujete jen "na úspěch"...

Vážený pane Sedláčku, i když si Vás rád poslechnu či přečtu, nemohu se vždy zbavit dojmu, kterým jste mě tentokrát ve Vašem posledním příspěvku "praštil" přes nos tak, že jsem i v křesle před počítačem málem udělal salto (nazad).

10.8.2019 v 19:24 | Karma článku: 4.86 | Přečteno: 119 | Diskuse

Dana Šumová

Šrouby a matice..,,.

Poslední dobou je cítím docela často kolem sebe. A nejde jen o písničku současné populární skupiny Mandrage.

30.6.2019 v 21:57 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 451 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Jak moc lidi Babiš pobláznil? Bude další hladovka...?

Ve svém posledním blogu,který se nyní větrá v Hyde Parku jsem se zamýšlel nad tím, kam až obhajoba politika může některé zcela zaslepené lidi dostat. I za zloděje a lháře jsou někteří ochotni držet hladovku. Bude se to opakovat?

7.6.2019 v 17:31 | Karma článku: 21.03 | Přečteno: 646 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Bude paní Beata držet hladovka za Andreje stejně jako za Davida ?

Obdivovatelka vraha Guevary a kubánské revoluce má na správné chlapy opravdu čich. Vášnivě zde obhajuje Davida Ratha, Miloše Zemana i Andreje Babiše a nemá ani problém poskytnout jim své tělo.Tedy lépe řečeno část těla - žaludek.

7.6.2019 v 12:34 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 622 | Diskuse
Počet článků 181 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1059

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. Přes nepříjemně blízký kontakt žádná strana neprojevila zájem o spolupráci - viz seriálek Požár na stole.

Najdete na iDNES.cz