Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři hlavní otázky

22. 06. 2017 18:00:00
Filosofie - náboženství - ideologie. Jak spolu souvisejí? Co řeší a co přinášejí? O tom mluví moje pojednání neodborné, nevážné a nezodpovědné.

V dnešní době postmoderní, postdemokratické, postbipolární a vůbec celkově upostované je docela namístě se tázat, kam lidstvo vlastně směřuje a co si o sobě vůbec myslí?

Vzpomněl jsem si na jeden článek z pozdních let šedesátých, který měl silně filosofický náboj - nebo se o něj aspoň snažil. Nezabýval se ničím menším, než hlavními otázkami filosofie. Tvrdil, že jsou tři:

Kdo jsme, odkud přicházíme a kam směřujeme.

Nejsem si jist, jestli to je tak docela pravda. Filosofie snad řeší trochu základnější problémy, ale odpověď právě na tyto otázky by nebylo špatné znát.

Ba co více, kdyby to někdo pěkně lapidárně sesumíroval, mohlo by si to lidstvo důkladně zapsat za uši, aby nerostlo jako dříví v lese, že?!

Autor zmíněného článku dokonce v závěru svého eseje odpověď navrhl:

Jsme lidé, přicházíme z dějin a jdeme budoucnosti vstříc.

Fajn, to je opravdu lapidární, ale na můj vkus až trochu příliš. Tedy, v té době se budoucnost jevila docela přívětivě, takže ujištění, že se do ní kráčí, mělo svůj smysl, dokonce hřejivý. Dnes vidíme, že se ani běžně nelétá na planety sluneční soustavy, jak se tenkrát považovalo za samozřejmost, nesplnilo se proroctví tehdy populární písničky, že “v roce šedesátém šestém bude všude v světě mír”, že se nesplnily ani další věci očekávané, zato nás zavalily problémy zcela nečekané. To tedy opravdu vypadá na cestu poněkud bludnou.

Jak je to možné? Vždyť lidstvo zplodilo tolik moudrých lidí, kteří viděli pod povrch dění, jejichž myšlenky byly vznešené a ušlechtilé. A ti lidé promlouvali různými způsoby, různými cestami.

A to je možná ten problém

Někteří promlouvali jen k lidem obdobně přemýšlivým, vytvářeli myšlenkové systémy, které nikomu nevnucovali, snad jen nabízeli k následování. K těm bych asi přiřadil starověké filosofy či východní Mistry. Jejich učení rozhodně neaspirovala na zodpovězení Velké Trojky Otázek (VTO).

Velkou změnu přineslo až monoteistické náboženství. První úspěšné - judaismus - se sice obracelo k vlastním vyznavačům, židům, ale dalo jasnou odpověď na první dvě otázky pro všechny lidi:

Jsme výtvorem Božím a pocházíme z ráje, odkud byli naši prapředkové vykázáni pro nevhodné chování.

Co se týká otázky třetí, tak to není tak jasné. Bůh nás nestvořil jen tak, měl s námi určitý plán. A my, tedy lidstvo, směřujeme k naplnění tohoto plánu. Háček je v tom, že ten plán není nikde jasně specifikován, lze se jen domýšlet, co vlastně obnáší. V tom ostatně neudělalo větší jasno ani druhé monoteistické náboženství - křesťanství.

Odpovědi dává ideologie

Ideologie je myšlenkový systém, který je jasně určen buď k tomu, aby lidmi nějak pohnul, aby jim dal směr nebo alespoň obhájil daný stav. Pro naplnění hybatelské funkce je nutné Velkou Trojku Otázek pěkně jasně zodpovědět. Nenapadá mne lepší příklad než ideologie marxistická. Ta světem skutečně zahýbala, několikrát zkrachovala a vždy jako bájný Fénix vzlétla z plamenů, které způsobila. Její myšlenky stále rezonují a vynořují se v různých modifikacích. Ale to je na delší rozbor. Podívejme se, jaké odpovědi nabízí na VTO:

  1. Jsme opice polidštěné činností předních končetin (viz Friedrich Engels: Podíl práce na polidštění opice)

  2. Přicházíme z dějin výrobních vztahů (jiné stránky historie lidstva nemají smysl, jsouce pouhou nadstavbou)

  3. Kráčíme vstříc světlé budoucnosti života v ideální společnosti

Je důležité, že se této ideologii podařilo rozdělit veškeré lidstvo na dvě části: vykořisťovatele a vykořisťované, nebo, pro větší údernost, na bohaté a chudé. Ideální společnost přijde, až budou současní bohatí zlikvidováni a tím se všichni stanou bohatými, ale tak nějak vznešeněji.

A nakonec zase náboženství

Poslední monoteistické náboženství vychází ze zmíněných dvou předcházejících. Na rozdíl od nich však říká, že Bůh svůj plán sdělil lidstvu prostřednictvím proroka Muhammada, čímž vznikla posvátná kniha Korán. Ten obsahuje sdělení tak dokonalé, že Bůh (Alláh) už další instrukce žádným lidem dávat nebude. Muhammad je prorokem posledním a nejlepším.

Směřování je tedy jasně vytýčeno.

Zajímavé je, že již Prorok rozdělil lidi na dvě části: ty, kteří obývají Dům války (Dar al-Harb) a ty, kteří žijí v Dar al-Islam, tedy Domu miru. Není mi jasno, zda marxismus svým dělením lidí na dva nesmiřitelné tábory nebyl nakonec velkým Prorokem inspirován. Podobně jako v marxistické ideologii má být třída bohatých nakonec zlikvidována, tak i následníci Prorokovi mají usilovat o to, aby se Dům míru rozšířil na celý svět.

Na závěr dementi

Pokud jste dočetli až sem, vězte, že podobnost mezi islámem a marxismem považuji za zcela náhodnou. ;-)

Autor: Karel Kužel | čtvrtek 22.6.2017 18:00 | karma článku: 5.82 | přečteno: 99x

Další články blogera

Karel Kužel

Utečeme na jih

Zažíváme mohutný migrační proud z jižních oblastí do Evropy. Co kdyby se objevil i tok úplně jiným směrem? O jedné takové možnosti si teď zafantazírujme.

22.5.2017 v 8:20 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 703 | Diskuse

Karel Kužel

Evropou obchází hoprdox

Má-li někdo co do činění s hrozbou jasnou a realistickou, byť byla sebevětší, začne uvažovat o tom, jak se jí vyhnout, jak jí čelit. Naděje zůstává. Daleko horší je hrozba neurčitá. Ochromuje myšlení, otevírá dveře manipulaci.

3.3.2017 v 19:46 | Karma článku: 19.82 | Přečteno: 765 | Diskuse

Karel Kužel

Kapitalismus střelený do nohy III.

Co dokáže spontánní řád? Regulace neživých systémů vs. regulace společnosti. Podnikatelé baťovského typu.

19.9.2016 v 9:26 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 365 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Karel Ábelovský

Otevřený dopis administrátorům blogu

... přesněji řečeno, zcela otevřený dopis správcům blogu a diskuzí. Otevřené dopisy se zde staly módou, tuším od dob jejich průkopníka, Kladipýra Vroumy. Myslil jsem, jak se dnes ukazuje "bláhově", že mi něco podobného nehrozí ;o)

27.7.2017 v 19:34 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 700 | Diskuse

Petr Gabriel

Koho mohou Holanďané soudit kvůli sestřelení letadla MH 17.

Nevyléčitelní pacienti z jihovýchodní Asie byli předhozeni k sestřelení šílencům, kteří číhali na svou dlouhodobě vybranou oběť-Putina, který jim již dlouhodobě vadil při řešení situací v mezinárodní politice. Použili i odpad klin

19.7.2017 v 1:30 | Karma článku: 16.23 | Přečteno: 637 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Mýty a nemýty - džihádysti hrají si

Europoslanec Tomáš Zdechovský věří na mýty o ekonomických migrantech. Svou "víru" podkládá vlastní zkušeností i solidní analýzou.

18.7.2017 v 23:04 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 400 | Diskuse

Michal Konopa

Karma? Děkuju, nechci.

Na první pohled trochu debilní myšlenka, avšak má své opodstatnění. Karma a karmování může být v určitých ohledech problematické.

17.7.2017 v 10:45 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jiří Nápravník

Ruští hackeří vs. lidská lenost

V poslední době se stalo módou svádět odpovědnost za útoky na počítačové systémy na ruské hackery. Co když je situace ve skutečnosti ještě vážnější? Programování je čistě lidská práce. Žádná fyzika, žádná chemie nebo biologie.

24.6.2017 v 15:03 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 206 | Diskuse
Počet článků 166 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1098
Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. Přes nepříjemně blízký kontakt žádná strana neprojevila zájem o spolupráci - viz seriálek Požár na stole.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.